Ajankohtaista alasivun pääkuva

Публикатор

angle-left Vesilaitosten yhteistoiminnan kehittämistarpeet selville

Vesilaitosten yhteistoiminnan kehittämistarpeet selville

Kontiolahden kunnan vesilaitoksen ja Joensuun Veden -yhteishanke päättyi kesällä 2025. Työn kohteena oli vedenhankinnan yhteistyön kehittäminen ja vedenjakelun turvaaminen myös mahdollisessa poikkeustilanteessa.

Hankkeessa selvitettiin kahden vesilaitoksen puhtaan veden verkostojen nykytila ja tulevaisuuden kehittämistarpeet yhteistyön näkökulmasta. Selvitykseen sisältyi työpajatyöskentelyä, johon osallistui kunnan vesilaitosten ja maankäytön henkilöstöä sekä vesilaitosasiantuntijoita. Työn tuotoksena syntyi toimenpideohjelma vedenhankinnan ja vedenjakelun toimintavarmuuden parantamiseksi.

”Vedenhankinnan ja verkostojen yhteensovittamisen” oli kestoltaan vuoden mittainen hanke ja asiantuntijana toimi Ramboll Finland Oy. Työn tekemiseen saatiin valtion avustusta Etelä-Savon ELY-keskukselta ”Vesihuollon toimintavarmuuden ja kyberturvallisuuden parantamisen” -määrärahasta.

 

Kontiolahden kunnan logoKontiolahden kunnan logoJoensuun vesi -liikelaitoksen logo